NOR Satamosaaren kierto 2022, matkapurjehduskilpailu

Imatra, pienvenesatama, ravintola Nuotta 16.7.2022

1. KilpailualueImatra, Saimaa pienvenesatama – Satamosaari alue.Kilpailutoimistona järjestäjien auto

2. Noudatettavat säännötKilpailussa noudatetaan ISAF:n purjehduksen ja purjelautailun kilpailusääntöjä 2021,Windsurfer- ja Raceboard luokkien luokkasääntöjä, suomalaisine lisäyksineen.Muiden vesillä liikkujien osalta noudatetaan normaaleja vesiteiden väistämissääntöjä.
ISAF purjehduksen kilpailusäännöistä sääntö 30.2 on voimassa lähdössä, ilman erillistä lippuviestiä (ns. minuutin sääntö) 
Pistelasku: Tuloksen saamiseksi tulee kilpailussa purjehtia yksi 1 hyväksytty lähtö.
Lähtöjen maksimimäärä 1.
Kilpailun tulos: Sijalukujärjestelmä: 1= 1p, 2= 2p 3= 3p… DNF DNS DSQ ym. antavat pisteitä kilpailuun (luokkaan) ilmoittautuneet +1
Lähtöviestit ja käytettävä rata ilmoitetaan kipparikokouksessa

3. RangaistusjärjestelmäOsan 2 sääntöjä (eli kun purjelaudat kohtaavat) rikottaessa on voimassa 360º käännösrangaistus ratapurjehduksissa.

4. Protestit ja hyvityspyynnötProtestista tulee informoida kilpailulautakunnan venettä välittömästi lähdön jälkeen.
Protestilomakkeita saa kilpailutoimistosta. Protestit pitää toimittaa sinne protestien määräaikaan mennessä.
Protestien määräaika on 60 minuuttia siitä, kun maissa on ilmoitettu, ettei kyseisenä päivänä purjehdita enempää lähtöjä. Ilmoitustaululle pannaan 30 min kuluessa protestien määräajasta ilmoitukset, joissa kilpailijoille tiedotetaan tutkinnoista, joissa he ovat asianosaisina tai nimettyinä todistajina. Tutkinnan aikataulu on ilmoituksen liitteenä.

5. KilpailulautakuntaKokoonpano ilmoitetaan kilpailijakokouksessa.

6. ProtestilautakuntaProtestilautakunnan kokoonpano ilmoitetaan kilpailijakokouksessa.